RWR81N7R32FRS73
Mfr.Part #
RWR81N7R32FRS73
Description
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Resistance :
7.32Ohms
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81N7R32FRS73
Vishay / Dale RWR81N7R32FRS73
Through Hole 7.32Ohms, 1W, Wirewound,