RWR81N7R15FSS73
Mfr.Part #
RWR81N7R15FSS73
Description
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
7.15Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Power (Watts) :
1W
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81N7R15FSS73
Vishay / Dale RWR81N7R15FSS73
Through Hole 7.15Ohms, 1W, Wirewound,