RWR81N7R06FSS73
Mfr.Part #
RWR81N7R06FSS73
Description
RES 7.06 OHM 1W 1% WW AXIAL
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
7.06Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Package / Case :
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR81N7R06FSS73
Vishay / Dale RWR81N7R06FSS73
Through Hole 7.06Ohms, 1W, Wirewound,