RWR81N78R7FRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N78R7FRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
78.7Ohms
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Width :
2.16mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Datasheets
RWR81N78R7FRS73
Vishay / Dale RWR81N78R7FRS73
Through Hole 78.7Ohms, 1W, Wirewound,