RWR81N76R8BSB12
Mfr.Part #
RWR81N76R8BSB12
Description
RES 76.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
1W
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Resistance :
76.8Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
16 Weeks
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Published :
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81N76R8BSB12
Vishay / Dale RWR81N76R8BSB12
Through Hole 76.8Ohms, 1W, Wirewound,