RWR81N6R98FSS73
Mfr.Part #
RWR81N6R98FSS73
Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Resistance :
6.98Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81N6R98FSS73
Vishay / Dale RWR81N6R98FSS73
Through Hole 6.98Ohms, 1W, Wirewound,