RWR81N6R98FRRSL
Mfr.Part #
RWR81N6R98FRRSL
Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Adafruit
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Resistance :
6.98 Ohms
Subcategory :
Supplies
Power (Watts) :
1W
Product Category :
Adafruit Accessories
Failure Rate :
R (0.01%)
Other Names :
RWR81N6R98FRRSL-MIL
Package / Case :
Product Type :
Accessories
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Brand :
Adafruit
Datasheets
RWR81N6R98FRRSL
Vishay / Dale RWR81N6R98FRRSL
6.98 Ohms, 1W, Wirewound,