RWR81N6R90FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N6R90FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
1W
Width :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Resistance :
6.9Ohms
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Diameter :
2.16mm
Datasheets
RWR81N6R90FSS73
Vishay / Dale RWR81N6R90FSS73
Through Hole 6.9Ohms, 1W, Wirewound,