RWR81N6R19FRS73
Mfr.Part #
RWR81N6R19FRS73
Description
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
6.19Ohms
Datasheets
RWR81N6R19FRS73
Vishay / Dale RWR81N6R19FRS73
Through Hole 6.19Ohms, 1W, Wirewound,