RWR81N6R04FSS73
Mfr.Part #
RWR81N6R04FSS73
Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.16mm
Resistance :
6.04Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR81N6R04FSS73
Vishay / Dale RWR81N6R04FSS73
Through Hole 6.04Ohms, 1W, Wirewound,