RWR81N61R9FSB12
Mfr.Part #
RWR81N61R9FSB12
Description
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Resistance :
61.9Ohms
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81N61R9FSB12
Vishay / Dale RWR81N61R9FSB12
Through Hole 61.9Ohms, 1W, Wirewound,