RWR81N60R4BSS70
Mfr.Part #
RWR81N60R4BSS70
Description
RES 60.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
60.4Ohms
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR81N60R4BSS70
Vishay / Dale RWR81N60R4BSS70
Through Hole 60.4Ohms, 1W, Wirewound,