RWR81N54R9BSS70
Mfr.Part #
RWR81N54R9BSS70
Description
RES 54.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.16mm
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Length :
6.35mm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
54.9Ohms
Datasheets
RWR81N54R9BSS70
Vishay / Dale RWR81N54R9BSS70
Through Hole 54.9Ohms, 1W, Wirewound,