RWR81N4R99FRB12
Mfr.Part #
RWR81N4R99FRB12
Description
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
4.99Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N4R99FRB12
Vishay / Dale RWR81N4R99FRB12
Through Hole 4.99Ohms, 1W, Wirewound,