RWR81N47R5FRB12
Mfr.Part #
RWR81N47R5FRB12
Description
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
47.5Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N47R5FRB12
Vishay / Dale RWR81N47R5FRB12
Through Hole 47.5Ohms, 1W, Wirewound,