RWR81N3R48FSB12
Mfr.Part #
RWR81N3R48FSB12
Description
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
3.48Ohms
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Width :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81N3R48FSB12
Vishay / Dale RWR81N3R48FSB12
Through Hole 3.48Ohms, 1W, Wirewound,