RWR81N3R01FRS70
Mfr.Part #
RWR81N3R01FRS70
Description
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
3.01Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Diameter :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
6.35mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81N3R01FRS70
Vishay / Dale RWR81N3R01FRS70
Through Hole 3.01Ohms, 1W, Wirewound,