RWR81N3R01FRB12
Mfr.Part #
RWR81N3R01FRB12
Description
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Resistance :
3.01Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81N3R01FRB12
Vishay / Dale RWR81N3R01FRB12
Through Hole 3.01Ohms, 1W, Wirewound,