RWR81N3R00FRB12
Mfr.Part #
RWR81N3R00FRB12
Description
RES 3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
3Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81N3R00FRB12
Vishay / Dale RWR81N3R00FRB12
Through Hole 3Ohms, 1W, Wirewound,