RWR81N3830FRS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N3830FRS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Width :
2.16mm
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
383Ohms
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Published :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR81N3830FRS70
Vishay / Dale RWR81N3830FRS70
Through Hole 383Ohms, 1W, Wirewound,