RWR81N3650FSB12
Mfr.Part #
RWR81N3650FSB12
Description
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Radiation Hardening :
No
Width :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Termination :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
365Ohms
Length :
6.35mm
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR81N3650FSB12
Vishay / Dale RWR81N3650FSB12
Through Hole 365Ohms, 1W, Wirewound,