RWR81N2R55FSB12
Mfr.Part #
RWR81N2R55FSB12
Description
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL
Wirewound
Features :
Tolerance :
±1%
Other Names :
RWR81N2R55FSB12-MIL
Product Category :
Automotive Connectors
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
2.55 Ohms
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Subcategory :
Automotive Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Amphenol
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
Brand :
Amphenol PCD Shenzhen
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Datasheets
RWR81N2R55FSB12
Vishay / Dale RWR81N2R55FSB12
2.55 Ohms, 1W, Wirewound,