RWR81N2740FRB12
Mfr.Part #
RWR81N2740FRB12
Description
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Length :
6.35mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
274Ohms
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Datasheets
RWR81N2740FRB12
Vishay / Dale RWR81N2740FRB12
Through Hole 274Ohms, 1W, Wirewound,