RWR81N2610BSRSL
Mfr.Part #
RWR81N2610BSRSL
Description
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
6.35mm
Tolerance :
±0.1%
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Resistance :
261Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81N2610BSRSL
Vishay / Dale RWR81N2610BSRSL
261Ohms, 1W, Wirewound,