RWR81N2610BSBSL
Mfr.Part #
RWR81N2610BSBSL
Description
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
261Ohms
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81N2610BSBSL
Vishay / Dale RWR81N2610BSBSL
261Ohms, 1W, Wirewound,