RWR81N2370FRB12
Mfr.Part #
RWR81N2370FRB12
Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
237Ohms
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Package / Case :
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR81N2370FRB12
Vishay / Dale RWR81N2370FRB12
Through Hole 237Ohms, 1W, Wirewound,