RWR81N22R1FRS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N22R1FRS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Package / Case :
Axial
Power Rating :
1W
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Resistance :
22.1Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR81N22R1FRS70
Vishay / Dale RWR81N22R1FRS70
Through Hole 22.1Ohms, 1W, Wirewound,