RWR81N1R54FRS73
Mfr.Part #
RWR81N1R54FRS73
Description
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.54Ohms
Width :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
1W
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR81N1R54FRS73
Vishay / Dale RWR81N1R54FRS73
Through Hole 1.54Ohms, 1W, Wirewound,