RWR81N1R24FRS73
Mfr.Part #
RWR81N1R24FRS73
Description
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
1.24Ohms
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Mount :
Through Hole
Width :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81N1R24FRS73
Vishay / Dale RWR81N1R24FRS73
Through Hole 1.24Ohms, 1W, Wirewound,