RWR81N1600DRRSL
Mfr.Part #
RWR81N1600DRRSL
Description
RES 160 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Resistance :
160Ohms
Datasheets
RWR81N1600DRRSL
Vishay / Dale RWR81N1600DRRSL
160Ohms, 1W, Wirewound,