RWR81N1000BRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81N1000BRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
1W
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81N
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
100Ohms
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Width :
2.16mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81N1000BRS73
Vishay / Dale RWR81N1000BRS73
Through Hole 100Ohms, 1W, Wirewound,