RWR80SR316FSB12
Mfr.Part #
RWR80SR316FSB12
Description
RES 0.316 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Resistance :
316mOhms
Lead Length :
38.1mm
Length :
10.3124mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Published :
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power Rating :
2W
Datasheets
RWR80SR316FSB12
Vishay / Dale RWR80SR316FSB12
Through Hole 316mOhms, 2W, Wirewound,