RWR80SR294FSBSL
Mfr.Part #
RWR80SR294FSBSL
Description
RES 0.294 OHM 2W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
294mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.39mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80SR294FSBSL
Vishay / Dale RWR80SR294FSBSL
294mOhms, 2W, Wirewound,