RWR80SR294FSB12
Mfr.Part #
RWR80SR294FSB12
Description
RES 0.294 OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance :
294mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power Rating :
2W
Published :
Length :
10.3124mm
Power (Watts) :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR80SR294FSB12
Vishay / Dale RWR80SR294FSB12
Through Hole 294mOhms, 2W, Wirewound,