RWR80SR205FSB12
Mfr.Part #
RWR80SR205FSB12
Description
RES 0.205 OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance :
205mOhms
Length :
10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Termination :
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Width :
2.39mm
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR80SR205FSB12
Vishay / Dale RWR80SR205FSB12
Through Hole 205mOhms, 2W, Wirewound,