RWR80SR140FSRSL
Mfr.Part #
RWR80SR140FSRSL
Description
RES 0.14 OHM 2W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Non-RoHS Compliant
Published :
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
140mOhms
Datasheets
RWR80SR140FSRSL
Vishay / Dale RWR80SR140FSRSL
140mOhms, 2W, Wirewound,