RWR80S90R9FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S90R9FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
90.9Ohms
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Composition :
Wirewound
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S90R9FSRSL
Vishay / Dale RWR80S90R9FSRSL
90.9Ohms, 2W, Wirewound,