RWR80S90R9FRS73
Mfr.Part #
RWR80S90R9FRS73
Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
10.31mm
Resistance :
90.9Ohms
Termination :
Width :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
2
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR80S90R9FRS73
Vishay / Dale RWR80S90R9FRS73
Through Hole 90.9Ohms, 2W, Wirewound,