RWR80S8R06FSB12
Mfr.Part #
RWR80S8R06FSB12
Description
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Max Power Dissipation :
2W
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.39mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
8.06Ohms
Datasheets
RWR80S8R06FSB12
Vishay / Dale RWR80S8R06FSB12
Through Hole 8.06Ohms, 2W, Wirewound,