RWR80S8870FSBSL
Mfr.Part #
RWR80S8870FSBSL
Description
RES 887 OHM 2W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.3124mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Width :
2.39mm
Resistance :
887Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80S8870FSBSL
Vishay / Dale RWR80S8870FSBSL
887Ohms, 2W, Wirewound,