RWR80S82R5FRB12
Mfr.Part #
RWR80S82R5FRB12
Description
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.31mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
2W
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
82.5Ohms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
2
Termination :
Power Rating :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.39mm
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Datasheets
RWR80S82R5FRB12
Vishay / Dale RWR80S82R5FRB12
Through Hole 82.5Ohms, 2W, Wirewound,