RWR80S7R50FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S7R50FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
2W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
7.5Ohms
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
19 Weeks
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Length :
10.31mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
2W
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Width :
2.39mm
Published :
Termination :
Datasheets
RWR80S7R50FRB12
Vishay / Dale RWR80S7R50FRB12
Through Hole 7.5Ohms, 2W, Wirewound,