RWR80S75R3FSS73
Mfr.Part #
RWR80S75R3FSS73
Description
RES 75.3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Length :
10.3124mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
75.3Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80S75R3FSS73
Vishay / Dale RWR80S75R3FSS73
Through Hole 75.3Ohms, 2W, Wirewound,