RWR80S6490BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S6490BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 649 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
649Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Length :
10.3124mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR80S6490BSB12
Vishay / Dale RWR80S6490BSB12
Through Hole 649Ohms, 2W, Wirewound,