RWR80S6040BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80S6040BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 604 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Length :
10.3124mm
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
604Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80S6040BSB12
Vishay / Dale RWR80S6040BSB12
Through Hole 604Ohms, 2W, Wirewound,