RWR80S5R83BRBSL
Mfr.Part #
RWR80S5R83BRBSL
Description
RES 5.83 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Axial
Published :
Length :
10.3124mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±0.1%
Width :
2.39mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Resistance :
5.83Ohms
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR80S5R83BRBSL
Vishay / Dale RWR80S5R83BRBSL
5.83Ohms, 2W, Wirewound,