RWR80S5R11DSB12
Mfr.Part #
RWR80S5R11DSB12
Description
RES 5.11 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
5.11Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
48 Weeks
Military, Moisture Resistant
Published :
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80S5R11DSB12
Vishay / Dale RWR80S5R11DSB12
5.11Ohms, 2W, Wirewound,