RWR80S5R11DRBSL
Mfr.Part #
RWR80S5R11DRBSL
Description
RES 5.11 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Power (Watts) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Resistance :
5.11Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
2W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80S5R11DRBSL
Vishay / Dale RWR80S5R11DRBSL
5.11Ohms, 2W, Wirewound,