RWR80S5R00BRB12
Mfr.Part #
RWR80S5R00BRB12
Description
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
48 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
5Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.39mm
Diameter :
2.39mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
2W
Power Rating :
2W
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80S5R00BRB12
Vishay / Dale RWR80S5R00BRB12
Through Hole 5Ohms, 2W, Wirewound,