RWR80S5600DSRSL
Mfr.Part #
RWR80S5600DSRSL
Description
RES 560 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
Power (Watts) :
2W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
560Ohms
Published :
Datasheets
RWR80S5600DSRSL
Vishay / Dale RWR80S5600DSRSL
560Ohms, 2W, Wirewound,